Blog

Çocuklarda Zekâ Testi: Nedir ve Nasıl Yapılır?

Zekâ Testi Nedir ve Nasıl Yapılır- İşte Ayrıntılar!

Zekâ nedir, IQ testi nedir, zekâ testi nedir, gebelikte zekâ testi nasıl yapılır, bebeklerde zekâ testi nasıl yapılır, çocuklarda zekâ testi nasıl yapılır, zekâ testi çeşitleri nelerdir, hangi durumlarda zekâ testi yapılması gerekir veya kimler zekâ testi yaptırır, zekâ testleri net sonuçlar verir mi gibi sorular kafanızı kurcalıyorsa yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Zekâ nedir, kaça ayrılır?

Zekâ, düşünme, problem çözme, durumları analiz etme ve sosyal değerleri, gelenekleri ve normları anlama becerisini içerir.

Çoğu zekâ değerlendirmesinde iki ana zekâ türü yer alır:

  • Sözel zekâ: dil temelli sorunları anlama ve çözme yeteneğidir.
  • Sözel olmayan zekâ: sıralı ve  sayısal problemleri anlama ve çözme yeteneğidir.

Zekâ testi nedir?

Soyutlama yapma, öğrenme ve yeni durumlarla başa çıkma kapasitesini ölçmek için tasarlanmış görevler dizisidir. Bir diğer tanımla; farklı akıl yürütme türlerini değerlendirmek için tasarlanmış çeşitli görevlerin performansı yoluyla bir öğrencinin mevcut zihin işleyişinin rakamsal tahminidir.

Kimler zekâ testi yaptırmaya ihtiyaç duyar?

Ebeveynler çocuklarının zekâsının belirlenmesini istediklerinde, bunun nedeni genellikle çocuğun çok düşük veya çok yüksek bir zekâya sahip gibi görünmesidir. Diğer tüm durumlar için, normal okul sınavları ve ilerleme testleri genellikle yeterli olacaktır.

Çocuklar için bir IQ testi (zekâ testi) yalnızca özel durumlarda gerekli olduğundan, testi yaptıran kişilerin beklentileri de yüksek olmaktadır. Çocuğun özel eğitime ihtiyacı var mı? Çocuk son derece yetenekli mi ve iyileştirici öğretime ihtiyaç var mı? Bu tür bulguların geniş kapsamlı sonuçları olabilir.

Çocuğun zekâsını belirlemenin tek yolu zekâ testleri midir?

Elbette, bir çocuğun zekâsını daha iyi anlamanın, çocuklar için kapsamlı bir IQ testi yaptırmaktan daha kolay yolları vardır. Bir çocuğun mantıksal sorunları ne kadar kolay (ve hızlı) çözdüğünü veya farklı durumlar arasındaki benzerlikleri algıladığını değerlendirmeye çalışabilirsiniz. Bu yöntem, standartlaştırılmış ve objektif olmasa bile çocuğunuzun zekâsı hakkında güçlü göstergeler sağlayabilir.

Zekâ testi çeşitleri nelerdir?

Çocukların zekâlarını ölçmek için birden fazla zekâ testi kullanılmaktadır. Biz bu zekâ testleri içerisinde en çok tercih edilenleri sıraladık.

  • Stanford-Binet Zekâ Testi (SB-V):

Sözel yargılama, soyut/görsel ve işlevsel hafıza alanlarında zekâ ölçümü yapar.

  • Wechsler Çocuk Zekâ Testi (WISC-R) 6-16 yaş:

Görsel algı ve sözel bölüm olmak üzere iki ana kategoriden oluşur.

  • Leiter Zekâ Testi:

Dil becerilerinde ve işitme duyularında sıkıntı yaşayan çocukların zihinsel durumlarını ölçmek için kullanılan bir zekâ testi türüdür.

bebek zeka kartları

 

Zekâ neden ölçülmeli?

IQ testinin değeri en çok eğitim veya klinik ortamlarda belirgindir. Öğrenme güçlüğü veya ciddi davranış problemleri yaşıyor gibi görünen çocuklar, çocuğun zorluklarının kısmen kendi yaş grubu ortalamasından önemli ölçüde farklı olan bir IQ puanına bağlanıp bağlanamayacağını belirlemek için test edilebilir.

IQ testi veya başka bir zekâ ölçütü olmadan, ekstra desteğe ihtiyaç duyan çocuklar ve yetişkinler etkili bir şekilde tanımlanamayabilir.

Zekâ testleri güvenilir mi?

İnsan bedeninin en gizemli organı beyindir. Bu gizemlilik kişiden kişiye farklılık göstermesiyle de ilgilidir.  Bu kadar çeşitlilik içerisinde ortalama belli ölçütler bulup bunu herkese uygulamak mümkün gözükmüyor. Hadi uyguladık diyelim elde ettiğimiz sonuçlar gerçeği ne kadar yansıtıyor.

Özetle konuyu şöyle toparlayabiliriz zekâ testleri gereklidir ancak  %  100 güvenilir sonuçlar verdiğini kimse iddia edemez.

Peki, yapılması gereken nedir?

Araştırmalar beynin genetik olarak kazanımları olduğunu kabul etmekle birlikte çevresel faktörlerin zihinsel gelişim üzerinden ondan daha tesirli olduğunu ispatlamıştır. Bu da demek oluyor ki; beyin kası geliştirilebilir.

Zekâ IQ geliştiren etkinlikler:

  • Genç beyinleri eğitmek için, her gece birlikte bir şeyler okuyun.
  • Çocuğunuzun ilgisini ve merakını canlandırın ve çocuğu bir enstrüman çalmaya teşvik edin.
  • Çocuğunuzla ilk yılında daha fazla zaman geçirmek, hem ebeveyn-çocuk bağı hem de zihinsel gelişim açısından daha sonra büyük kazançlar sağlayabilir.
  • Çocukları, zihinlerini en iyi şekilde kullanmaları için tavır ve araçları geliştirmeye teşvik edin

Bu noktada çocukların zihinsel gelişimlerine katkı sağlayacak Yükselen Zekâ Yayınlarının güvenilirliği ilgili kurumlarca onaylanmış zekâ ve dikkat setlerini tavsiye ederim.

Yazıyı severek okuduysanız Çocuklarda Beyin Kapasitesini Artıran Etkinlikler adlı yazımızı da muhakkak tavsiye ederim.

Yükselen Zekâ Yayınlarından çıkan kitaplardan haberdar olmak için bizi instagram sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Yazar:

Yükselen Zekâ Akademik Kurul

 

 

İlgili Yazılar